Home / бабини рецепти / Со овој пијалок го јакнете срцето и го чувате кардиоваскуларниот систем

Со овој пијалок го јакнете срцето и го чувате кардиоваскуларниот систем

Ова е уште еден рецепт од низата кои традиционално се користат и се пренесуваат од колено на колено за зајакнување на кардиоваскуларниот систем.

limonadaЗа овој лек потребни ви се:
– три лимони
– мед
– половина литар вотка
– каранфилче

Првин сомелете ги лимоните во специјална машина заедно со лушпата. Потоа додадете ги каранфилчињата кои претходно сте си сомлеле во прав, па ставете 100 г мед и половина литар вотка.

Сето тоа помешајте го добро и ставете го голема тегла. Добро затворете ја и оставете ја мешавината да стои десет дена. Потоа процедете го пијалакот и додадете му вода. Додадете толку вода за да добиете три литри течност. Пијте по три големи лажици пред секое јадење од овој пијалак. Резултати ќе ги забележите по еден месец.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top