Home / бабини рецепти / Сирутка – блокира стрес, регенерира црн дроб, топи масти..

Сирутка – блокира стрес, регенерира црн дроб, топи масти..

Зајакнувањето на имунолошкиот систем е нејзин најголем адут. Додека пропратно ја зголемува енергијата, го поткрепува здравјето на зглобовите и мускулите, ги потпомага полезните цревни бактерии, го одржува оптималното метаболичко ниво и помага при топење на мастите.

Сурутка помага во регенерација на црниот дроб, и спречува остеопороза, запира формирање на забен камен, помага да се зголеми чистата мускулна маса, да се зајакне имунолошкиот систем во целина, како и влијае во намалување на стресот. Сурутка се препорачува за постари лица, бремени жени, спортистите.

Сурутка е течна енергија, содржи: калиум, натриум, магнезиум, фосфор, железо, цинк, бакар, кобалт, манган, молибден, витамини, амино киселини и протеини. Содржи синџир на протеини: б-laktoglobin, а-lactalbumin, имуноглобулини, glycomacropeptides, лактоферин, lactoperoxidase и БСА (говедски серум албумин).

Сурутка или сурутка е нус-производ од изработка на сирење. Тоа е течност која останува по  коагулација на млекото. Сурутка има висока содржина на вода, додека содржината на калории и маснотии е многу мала. Литро сурутка во себе има околу 360 калории, што е половина од калориите во еден литар млеко.

лековитите својства на оваа течност се големи, но сеуште не се целосно истражени. Интензивна употреба на сурутка доведува до брза регенерација на заболените места во телото. Сурутка стимулира распаѓање на мастите и го зголемува имунолошкиот систем.

Протеини кои се наоѓаат во сурутка има позитивен ефект врз апетитот. Исто така, сурутка има позитивен ефект на висок холестерол, и е добар против кариес.

Сурутката, исто така, ја нарекуваат и чистач на црниот дроб, па се препорачува и нејзино превентивно користење, а посебно е добро да ја користат луѓето кои практикуваат диетски режим на исхрана.

Сурутка помага во регенерација на црниот дроб, и спречува остеопороза, запира формирање на забен камен, помага да се зголеми чистата мускулна маса, да се зајакне имунолошкиот систем во целина, како и влијае во намалување на стресот. Сурутка се препорачува за постари лица, бремени жени, спортистите.

Богата е со протеини, аминокиселини, ензими, и разни витамини и минерали. Витамини како витамин Б2, Б6, Б12, Ц, минерали во сурутка се калциум, калиум и магнезиум.

sir-je-potonuo-na-dnoizdvojila-se-sirutka-06defaa29e4650ec4eafcea87a420810_view_l

Бидејќи сурутката е богата со белковини, може со неа да се спрема бебешка храна како замена за мајчиното млеко. Таа е корисна и за бремени жени и спортистите.

Протеините кои што ги содржи сурутката директно навлегуваат во мускулното ткиво, што овозможува брзо релаксирање на мускулите после напорен тренинг.

Консумирање адекватни количини на протеини од риба, домашни птици, соја и сирутка, ќе ве направат да бидете со бистра глава и помалку нерасположени.

Третман со сурутка трае подолг период. Се препорачува да се пие сурутка секојдневно во износи до 0.5 литри 1 литар дневно, а во исто време се избегне мрсна храна, алкохол и цигари.
Со цел да се постигне подобро и побрзо заздравување корисно е да се користи во секојдневна исхрана и урда или младо сирење – најдобро за појадок, на празен стомак.

За блокирање на стресот – 3 рецепти

– 1 банана измиксирана со 200 милилитри посно млеко, додајте цимет.
– 75 грама смрзнато овошје во каша со 200 милилитри диетална сирутка и една лажица мед.
– 75 грама краставици, заедно со една лажица копар, 10 грама свеж ѓумбир и 200 милилитри кисело млеко.

One comment

  1. Dali moze da se koristi surutka vo prav, od prodavnicite za zdrva hrana?

Leave a Reply to vlado Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top