Home / бабини рецепти / Сируп за смирување сува кашлица од кромид и мед

Сируп за смирување сува кашлица од кромид и мед

Во мало тегличе со капак кој што убаво се затвара се ставаат круговите кромид. По секое кругче кромид сипете мед колку да го покрие кромидот. Правете го ова додека не се потрошат тркалцата кромид, затворете со капакот и оставете го да одстои. По 5-6 часа ќе се добие течност (сирупот) и готов е за употреба.

IMG_6388MR-dbbfdc-800x533За мали деца дозата е по три пати на ден мало лажиче, а за возрасни дозата е три пати на ден голема лажица.

Смирува кашлица за многу кратко време, пократко од 24часа. Се користи ден два по смирување на кашлицата. Со оглед на тоа дека е природен лек, нема временско ограничување за користиење, се користи додека има потреба.

И уште една финта со кромид која е ЕКСТРЕМНО ефикасна за затнат нос кај возрасни и деца.

Се сецка кромид на четвртинки и се остава покрај перницата, креветчето што е можено поблиску додека се спие. Носот се одзатнува, па тој што е болен има помирен сон. Како и за сирупот, така и за финтава пожелно е кромидот да е лут.

moirecepti.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top