Home / бабини рецепти / Пушите повеќе од пет години? Направете го овој лек и спасете се од кашлање!

Пушите повеќе од пет години? Направете го овој лек и спасете се од кашлање!

ко пушите повеќе од пет години веројатно имате бронхитис кој го следи карактеристично кашлање.

Ако не можете да ги оставите цигарите, обидете се со природен лек да го спречите незгодното кашлање.

kromidЛекот е едноставен и се состои од жолт кромид, вода, кафен шеќер, куркума и ѓимбир.

Рецепт:

400 грама кромид

Еден литар вода

400 грама кафеав шеќер

Две лажици куркума

Мал, излупен корен од ѓумбир

Подготовка:

Во еден сад ставете вода заедно со кафеавиот шеќер, полека и чекајте да се зготви. Потоа во смесата додајте го исчистениот кромид кој претходно го исечкавте на четвртинки. Во смесата додајте и исчистен корен од ѓумбир. Ставете ја куркумата. Кога состојките зовријат, намалете ја температурата. Кога количината во садот се намали на полвина, исклучете. Кога се олади смесата префрлете ја во тегла. Оставете еден до два часа, на собна температура и ставете во фрижидер.

Примена:

Земајте две лажици наутро, на празен желудник, или навечер, два часа после јадење.

Faktor.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top