Home / природен лек / Природни лекови кои ги препорачуваат и лекарите

Природни лекови кои ги препорачуваат и лекарите

Што користат дерматолозите во случај на изгореници? Како стоматолозите ја ублажуваат болката? Лекарите не секогаш го имаат лекот во раката. Понекогаш мора да импровизираат исто како со домашните лекови.
Еве некои примери

stomak

Акни:

„Нежно исчистете го лицето со сол (антисептик) и неколку капки на „neem“ масло“, вели доктор Хема Сундарам. Исплакнете го лицето а потоа премачкајте го со маска од обичен јогурт и остајте го така 10 до 15 минути. Млечната киселина од јогуртот која е природен пилинг и дава на кожата сјај, но и ги отстранува акните, ја намалува промената на бојата на фините линии.

За брзо смирување на иритираната кожа

„Прснете малку со минерална вода“, вели доктор Кристофер Данакер, професор по дерматологија на Универзитетот на Калифорнија во Сан Франциско. Истражувањата покажале дека водата е богата со минерали, односно изворската вода ја намалува болката од изгореници и осипи, а исто така се користи и за лекување на црвенило и чешање по ласерски третман.

Каснување од комарец

Кога ќе ве нападнат комарци, доктор Данакер го намалува отокот и чешањето со паста од аспирин. Здробите аспирин и додајте малку вода за да го растворите. Потоа намачкајте го местото. Делува анти-воспалително и го намалува црвенилото од каснувања, убоди, мозолчиња и вродени влакна, бидејќи содржи салицилна киселина, активна состојка против акните.

grbЕгзема и псоријаза

Смирете ја егземата и псоријазата со примена на маслиново масло директно на болното место. Масирајте ја со лажичка по кдвадатен инч, се додека кожата не се исуши. Маслиновото масло нема хемиски состојки кои можат да ја иритираат кожата и истото го има во голем број на креми. Ако проблемот е сериозен, скокнете ја почетната терапија и појдете на лекар.

Помали изгореници

„Без разлика дали сте заспале на сонце, или сте го фатиле погрешниот крај на садот, помалите изгореници можат да се излечат со студена облога од црн или зелен чај“, вели доктор Мариа Савард, професорка од медицинското школо во Пенсилванија. Потопете крпа и ставете ја на повреденото место и ќе го намалите воспалението.

Нервозен осип

Овој осип може да биде предизвикан од растителни масла, парфеми, или топлина“, вели доктор Енди Спонер, директор на одделот за педијатрија при компјутерскиот и научен центар во Тенеси. Правило број еден е да набавите антихистаминик во аптека и да го проверите начинот на дозирање.

Businessman holding his stomach in pain or indigestionИмате гасови

Многи лекови низ аптеките се всушност претежно составени од шеќер. Земете овошен сируп од праска. Ги спречува утринсите мачнини, кои можат да бидат предизвикани од голем оброк. Покрај сирупот и газиран сок може да заврши работа.

Дијареа

Доктор Ганаду Раскин, деканот на Факултетот за Транспорт медицина на Бастур универзитетот, дијареата ја лечи со хербални лекови.
„Чај од кора од медитеранска шипка помага во смирување на желудникот“, вели Раскин. Следниот пат кога ќе набавите Гули калинка, кората излупете ја и оставете ја настрана. Можете да ја чувате на суво, темно место до шест месеци. Во 2 децилитри вода, ставете една лажичка и почекајте 3 до 4 минути да се подготви. Оставете ја потоа поливина час, а потот процедете ја. Ова ќе помогне про производството на слуз во стомакот и ќе ја намали иритацијата. Пијте 4-6 лажици на ден.

Забоболка

„Забоболката може да се смири со помош на каранфилче. Овој антички медцински третман функционира“, вели доктор Џек Диленберг, декан на Школата за Стоматолошко и орално здравје во Аризона.
Натопете памук и оставете го на забот неколку минути. Болката ќе се смири за некое време додека да посетите стоматолог.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top