Home / аларм / Умерено со јајцата – ако сте постеле смеете само едно… еве детали

Умерено со јајцата – ако сте постеле смеете само едно… еве детали

Умерено со јајцата

crveno-jajce– За сите што постеле, вечерта на Воскресение треба да изедат само едно јајце. Но, пред тоа треба да испијат барем една чаша јогурт.

– Во традиционална салата мимоза не треба да има повеќе од три јајца по човек.

– Сите кои имаат алергии, внимателно со јадење јајца.

– И камче во жолчното ќесе значи претпазливост со јајцата – во тој случај јадете само белки.

– На деца помали од 11 месеци не им се дава јајце.

– Јајцата се чуваат во фрижидер и нивната трајност изнесува еден месец.

jajce-belka-300x226

– Ако ви недостигаат белковини, јадете јајца. Тие во себе содржат и есенцијални аминокиселини, големо количество на јод, кој е од корисен за тироидната жлезда.

– во жолчката се наоѓа лутеин-фитосоединение, важен за нашите очи. Извор е и на Б-витамини, кои го хранат нашиот мозок и нервниот систем.

Негативни компоненти на јајцето не се занемарливи, и затоа внимавајте – можни се алергиските реакции, потоа можат да бидат причина за салмонела. Затоа е неопходно јајцето да се вари повеќе од 7 минути, на 71 Целзиусов степен, со што се постигнува пастерилизација.

– Холестерол во јајцата е нивната позната компонента.

– Жолчката е богата со холестерол, но белката го нема, затоа сите што имаат зголемен холестерол, препорачливо е да консумираат само белки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top