Home / бабини рецепти / Природен лек за затвор и олеснување на симптоми од хемороиди

Природен лек за затвор и олеснување на симптоми од хемороиди

Ленено семе ,

suhe_sljive_u_vodi_zatvorСомелето го и една лажичка се прелива со 2 дл пробиотик јогурт или малку вода. Оставете да отстои 2-3 часа да се впие семето добро. Консумирајте 1-2 пати на ден. Ако имате посилни проблеми оваа смеса треба да се користи  три пати на ден. Продолжете и кога состојба ќе се поправи, само да се намали дозата на еднаш дневно , по можност во утринските часови. Со тоа ќе се осигурате дека нема да имате повеќе проблеми.

Суви сливи

натопете преку ноќ во вода 10 суви сливи. Во утринските часови , кога ќе станете  јадете ги на празен стомак и испијте ја водата во која стоеле . Користете секојдневно , додека варењето не се стабилизира.

3 суви сливи секоја вечер сварете во вода. Изедете ги сливите и испијте ја водата – пред спиење. ова на долг рок ќе ви го олесни излегувањето по надвор и ќе ги смири проблемите кои ги создаваат хемороидите и тврдата столица

10 чаши вода на ден,

најпознатиот природен лек е голема количина на вода – топла . Веднаш штом ќе станете испијте две големи чаши топла вода. Во текот на денот треба да се пијат 10 чаши топла вода и задолжително по секој оброк по една чаша. Топла вода ќе го стимулира варењето и потера сите токсини надвор. Понекогаш е потребно неколку дена од оваа терапија.

Чаша топла вода со сок од лимон и сол ,

во утринските часови , кога ќе станете ,  додадете лажичка сок од свеж лимон во чаша со топла вода и додадете на врвот на лажичката малку сол .  Го користите колку што е потребно .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top