Home / бабини рецепти / Природен лек за ослободувањето од првутот

Природен лек за ослободувањето од првутот

Киселоста на лимонот може да допринесе до ослободување од сите суви лушпи на кожата, додека маслиновото масло ја влажни и регенерира кожата на главата.

extreme-dandruffПодготовка:

Промешајте две лажички свеж сок од лимон, две лажички маслиново масло и две лажички вода, и со оваа смеса масирајте ја кожата на гавата.

Оставете да отстои околу 20-на минути, и на крајот премиете со шампон.

Совет:

Овој третман може да го практикувате на секоја втора недела.

Аспирин таблети:
Аспиринот е анти- инфламаторeн лек, кој помага да се смири чешањето и црвенилото поврзани со првут. Здробете две аспирин таблети и ставете ги во вашиот шампон. Тресете го добро шишето пред да го користите . Потоа, користете шампон како што нормално би. Ако имате се уште проблеми додадете повеќе аспирин во шампонот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top