Home / природен лек / Пет начини на кои соковите може да го спасат животот

Пет начини на кои соковите може да го спасат животот

На некои можеби тоа им е само минлив хир, но секојдневно цедење на свежо овошје и зеленчук и понатаму е еден од најдобрите начини за добивање на свежи и вредни хранливи состојки.

ladno-tseden-sokНи краткорочните здравствени коисности на цедење сокови не се за фрлање бидејки, вклучувајки го зголеменото ниво на енергија и одмор на дигестивните органи, додека меѓу долгорочни здравствени предности спаѓа превенција од хронични болести, што значи дека со секојдневно конзумирање на „ свежи “ сокови би можеле да го продолжите животот.

Пет начини на кои соковите може да го спасат животот

1. Лекување на цревата

Гастроинтестилна дисфункција е една од најчестите хронични болести од која страдаат луѓе кои се подложни на модерен начин на живот. Медицината обично нуди препарати за минимално олеснување на симптомите. Меѓутоа, еден од најделотворните лековити третмани за варење на џраната и цревни пореметувања се свежите сокови, кои не само што помагаат во елиминирање на штетните токсини и бактерии од дебелото црево, туку помагаат при лекување на оштетеното ткиво или ранички кои би можеле да бидат присутни.

60762420-napitak-zdravlje-zeleni-sok-241x300Пробајте три недели да пиете само сокови од свеж зеленчук и ќе доживеете исклучителни корисности. Ако вкусот не ви е привлечен, во сокот додадете јаболко или портокал.

2. Ги отстранува недостатоците на хранливите материи

Многу хронични болести се директна последица од недостиг на хранливи материи, иако овој недостиг може лесно и брзо да се поправи со свежи сокови. Бидејки тие овозможуваат лесно сварливи извори на бројни витамини, минерали и други хранливи материи, свежите сокови се еден од наједноставните начини да се избегне развој на болести на срцето, откажување на органи, рак и разни други здравствени проблеми кои може да доведат до прерана смрт. Густите сокови полни со ензими пијте ги полека.

3. Ги убиваат клетките на рак

Свежите сокови се еден од најлесните и најделотворни начини природно да се избегне развојот на оваа пандемиска болест. Бројни научни студии покажале дека хранливите материи на пр. во зелката, брокула, целер, морков и јаболка може да го спречат растот во целото тело. Свеж, сиров сок содржи концентрирани дози од овие хранливи материи кои делуваат против рак, па така се многу поделотворна терапија отколку џвакање на истото овошје и зеленчук ( обично неме толку да изедете со џвакање ).

„ Свежиот сок е делотворно средство во борба против рак бидејки содржи фитохемикалии и витамини во форма која тело полесно ги апорбира “, признаваат стручњаците од Стенфорд Канцер Институт.

sok_za_jetru4. Ќе изгубите од тежината

Ако ви е проблем да ги симнете вишокот на килограми, цедење на свеж сок може да ви помогне да ослабете. Обезноста е причинител на срцеви болести, дијабетес топ 2, болести на црниот дроб и жолчниот меур, а се тоа може да се избегне со пиење на свеж сиров сок.

5. Го подобрува расположението

Се повеќе има ментални болести, а причината често е непозната. Се смета дека многу пореметувања на расположението имаат корени во недостаток на хранливи материи.

„ Витамините делуваат како каталитички агенти во телото, помагаат во забрзување на хемиските процеси витални за опстанокот и функцијата на мозокот “, објаснува др. Hyla Cass во книгата на st. John’s Wort: Nature’s Blues Buster.

„ Недостаток на витамини понекогаш може да се манифестира како депресија. За среќа, кога ќе се уфрлат додатоци во исхраната и ќе се почне со цедење на сиров сок, доаѓа до пресврт “, тврди др. Cass.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top