Home / бабини рецепти / Мелем кој ги лечи скоро сите болести!

Мелем кој ги лечи скоро сите болести!

Со овој мелем може да се лечи бронхитис, отоци, отворени рани, испукани раце и нозе, воспаление на јајниците, но и опекотини.

Секако, треба да знаете дека маста е безопасна и не може да ви наштети. Рецептот за чудесниот мелем прилично брзо од руските интернет страни се прошири на Балканот.

Кремата е едноставна за подготовка, а корисна за лечење на низа болести.

За подготовка на мелемот потребно ви е:

melem

– 1 јајце (сварено, затоа што ви треба само жолчката која треба да ја згмечите)

– 400 мл билно масло (маслиново или некои друго кое го имате)

60 грама пчеличен восок

Подготовка

Во лонец ставете го маслото, а во него стопете парче восок на тивок оган. Кога ќе слушнете пуцкање, жолчката ставете ја во маслото со восокот. Тоа ќе почне да прави пена, па бидете подготвени садот брзо да го отстраните од оган.

Кога маслото ќе се смири, повторно вратете го на оган и продолжете да мешате додавајќи ги жолчките.

Смесата мора да ја промени бојата и да стане темнокафена. Тогаш тргнете ја од оган и оставете 30 минути да отстои.

Процедете ја смесата низ газа, а трошките од жолчката фрлете ги.

Кога маста ќе се олади, ставете ја во тегла, а во фрижидер може да стои и до 10 месеци.

Кога ја користите за воспаление на синусите потребно е да ја стопите и да ставате капки во носот. Таа ефикасно ќе ги пробие синусите и ќе го повлече гнојот.

Ако имате проблем со бронхитил или чир, конзумирајте половина лажица маст три пати на ден пред секој оброк.

Во случај на изгореници, забоболка или рани, нанесете ја на болното место. Со маста можете да ги зајакнете ноктите и да ги лечите хемороидите.

Не заборавајте, восокот кој го користите мора да биде природен!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top