Home / бабини рецепти / Лесен и многу корисен – Стар тибетски чај за долговечност

Лесен и многу корисен – Стар тибетски чај за долговечност

Тибетската медицина е многу распространета низ светот, баш поради фактот дека во оваа област луѓето доживуваат најдлабока старост.

list-tibetan-buttered-tea-vecnost-01Луѓето се интересирале за тибетските обичаи и нормално за традиционалните тибетски рецепти, па познавачите на алтернативната медицина нудат повеќе производи кои се здрави, а за кои се верува дека го продолжуваат животот. Еве и еден чај, кој редовно се употребува во тибетската медицина, а е многу делотворен за организмот.

Потребни состојки:

– 2 литри вода

– 5 грама нарендан ѓумбир

– 2 големи лажици сок од свеж лимон

– 2 големи лажици природен мед

– 1 прстофат мелен лут пипер

– 1 прстофат анасон

Подготовка:

Ставете ја водата на оган. Оставете ја да врие 5 минути, по истекот на ова време тргнете ја водата од оган и оставете малку да се олади. Сите горе наведени состојки сега една по една додадете ги во водата. Оставете ја смесата да отстои покриена се додека потполно не се олади, а потоа течноста која е добиена од оваа смеса е спремна за консумирање. Многу е важно состојките да не ги додадете во врелата вода. Водата треба да се олади до степен што ќе биде само млака и тогаш да се додадат состојките, за да не се изгубат лековитите материи.

Дозирање – Овој чај е најдобро да се консумира во текот на целиот ден и тоа голтка по голтка на одредени растојанија. Може исто така да се консумира и по една мала чаша половина час пред секое јадење. Според рецептот, 2 литри течност треба да се подели на троица, и тоа е оптималната дневна доза.

Точка.ком.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top