Home / бабини рецепти / Лековита смеса за панкреас

Лековита смеса за панкреас

Овој рецепт се користи за превенција на заболувањата на панкреасот, но и за лечење. Многу е корисна за дијабетичари, зашто поволно влијае на стабилизацијата на вредноста на шеќерот во крвта.

mAGDANOS– Килограм лимон,

– 300 г магдонос и

– 300 г бел лук

сомелете на машина за мелење месо. Лимонот треба да се меле заедно со кората, но без семките.

Смесата оставете ја да отстои две недели во фрижидер, во затворена стаклена тегла или неоштетен емајлиран сад. Потоа земајте секојдневно по една лажичка од смесата 15 минути пред јадење, три пати дневно.

Со овој лек, пожелно е да се пие и третина шолја чај од лисја од јагоди, боровница или брусница.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top