Home / природен лек / Коријандерот штити од труење со храна, лечи бактерии, против пролив и цревни инфекции

Коријандерот штити од труење со храна, лечи бактерии, против пролив и цревни инфекции

Коријандерот штити од труење со храна, го смирува надразнетиот желудник и ја регулира функцијата на цревата.

korijanderОва е еден од најстарите зачини во светот кој Египќаните го користат кога имаат стомачни проблеми. Истражувањата покажуваат дека семките од коријандерот го забрзуваат и го забрзуваат опоравувањето на цревни инфекции. Коријандерот ги уништува бактериите, вклучувајќи и ешерихија коли, салмонела и други.

Сувиот коријандер е природен лек против пролив. Покрај тоа, коријандерот е одличен за ублажување на изгоретините, бидејќи ја намалува болката и отокот.

Ако барате природен лек за ублажување на мачнината, една или две лажички коријандер може да ви помогнат.

Коријандерот е особено корисен за жените кои патат од тешки и обилни менструации. Семките од оваа билка го ублажуваат обилното менструално крварење. Чајот от коријантер се припрема така што се варат 6 грама семки од коријандер во 500 милилитри вода. Чајот може да го засладите со мед и да го пиете како топол напиток.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top