Free songs
Home / природен лек / Индиски ореви за кашлица, срце, висок крвен притисок – плус афродизијак

Индиски ореви за кашлица, срце, висок крвен притисок – плус афродизијак

Индискиот орев игра голема улога во ублажување на кашлицата.

indiski_oreviПокрај ова тој е доста корисен и за многу други работи. Како на пример го штити кардиоваскуларниот систем бидејќи претставува богат извор на незаштитени масни киселини, протеини, целулоза, витамин Е, К и Б1, а содржи доста и магнезиум и калиум.

Доколу јадете по една шака дневно од овие јаткасти плодови ќе се чувствувате сити, затоа што го зголемуваат лачењето на хормнот кој на мозокот му сигнализира дека сте сити, што значи покрај што се доста здрави за јадење помагаат и во регулирањето на телесната тежина и смалување на вишокот килограми.

Индискиот орев има и антибактериско и антисептичко дејство, делува против воспаленија, го регулира шеќерот во крвта и го намалува високиот крвен притисок. А пред се може да делува и како афродизијак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top