Home / бабини рецепти / Глуварче за црн дроб, жолчка и нерви

Глуварче за црн дроб, жолчка и нерви

За чај 

gluvarce3Потребна е шака од листови од глуварче, измиени и ситно исецкани. се користат две мали лажички сецкани листови и се прелива со четвртина литро врела вода. Се остава да стои 15 минути . по една чаша насабајле, попладне и навечер. Важно е чајот секогаш да се спремен свеж.

Салата 

2 шаки листови од глуварче со 4 до 5 лажици маслиново масло, 2 лажици јаболков оцет или 2 лажици цеден лимон, посолете, ставете бибер и малку мед. Сето тоа измешајте го и салатата е готова.

One comment

  1. Ke Ve zamolam ako moze da mi kazete kako se upotrebuva koren od gluvarce i kolku vreme se upotrebuva.
    Vi Blagodaram.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top