Home / бабини рецепти / Домашен сируп за исфрлување на шлајм

Домашен сируп за исфрлување на шлајм

Ако ве мачи кашлица и имате потешкотии да го исфрлите шлајмот, направете го овој ефикасен домашен сируп.

sirup-shlajmПотребно ви е:

1 лажица корен од бел слез

1 лажица ленено семе

1 лажица жалфија

1 лимон, исецкан на ситни парчиња

250 мл вода

250 гр кафеав шеќер

Подготовка:

Ставете ја водата во сад на оган, а потоа додадете го шеќерот. Кога шеќерот ќе се стопи додадете ги сите останати состојќи и варете на ниска температура околу 15 минути. Смесата потоа отстранете ја од огнот и процедете ја.

Земајте по 1 лажица од сирупот три пати на ден. Користете го сирупот додека не почувствувате подобрување. Сирупот треба да го чувате во фрижидер.

Denar.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top