Home / природен лек / Овој рецепт е најден во древен манастир во Тибет, запишан на плоча

Овој рецепт е најден во древен манастир во Тибет, запишан на плоча

Овој рецепт е пронајден во еден древен манастир во Тибет напишан на глинени плочи.

limun-i-lukЗапишан е пред повеќе од 2.000 години, а подготвениот напиток лечи холестерол, дијабетес, ја чисти крвта и го зајакнува имунолошкиот систем. Исто така, спречува појава на тумори, значително го подобрува видот и го подмладува организмот.

Потребно е ситно да исецкате 300 гр лук и да го помешате со 1 кг лимони, кои претходно ќе ги сомелете во машина за мелење месо.

Добиената смеса ставете ја во сад на оган и прелијте ја со 1,5 л вода и оставете да се вари на тивок оган околу 15 минути. Потоа садот тргнете го од оган и оставете да се олади.

Ставете ја добиената смеса во стаклена тегла обложена со алуминиумска фолија. Земајте по една супена лажица од лекот секое утро на празен стомак, 25 дена.

Потоа направете пауза од 10 дена, па повторете ја постапката.

ZaSe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top