Home / бабини рецепти / Домашен лек од пченка против циститис

Домашен лек од пченка против циститис

За чајот против циститис потребна е само свилата или косата од пченката. Чајот од овие влакна е еден од најмоќните диуретици.

babin-lek-cistitВлакната од пченка се сушат на сенка и на умерена температура. Косата треба да се бере додека пченката е млада, млечна. Зрела, сува и темна коса од пченка е сосема безполезна и нема никакви лековити својства.

Чајот помага при болести на бубрезите и мочните патишта, при воспаление на мочниот меур (цистит), ја подобрува циркулацијата и функцијата на црниот дроб. Ја смирува болката, спазмите во бубрезите.

Подготовка на чај од пченична коса:

Една лажица добро исушена пченична коса (ако не е сосема сува се губи ефектот) се полива со чаша топла но не преварена вода, се остава да отстои неколку минути и се процедува.

Се конзумира по една лажица од чајот на секои 2 часа. Ако имате посериозни проблеми чајот може да се пие во поголеми количини. Потребни се 25 гр сува пченична коса и еден литар вода, а чајот пијте го наместо вода во текот на денот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top