Home / природен лек / За што се добри ф’стаците

За што се добри ф’стаците

  • Еден плод содржи само три до четири калории. Ф’стаците имаат најмалку калории од сите останати оревести плодови.
  • fstaciФ’стаците содржат повеќе калиум од сите останати оревести плодови, а калиумот влијае на снижување на нивото на кортизолот, хормонот на стресот.
  • Јадењето ф’стаци може да помогне во намалувањето на холестеролот и намалувањето на ризикот од рак. Одлични се како извор на фитостерол, растително соединение кое го намалува нивото на лошиот холестерол. Содржат и антиоксиданси кои се добри за борбата против ракот, вклучувајќи каротеноид, бета-каротен и лутеин, кој им ја дава препознатливата зелена боја.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top