Free songs
Home / аларм / До вчера најздрави сега нови сознанија тврдат – Омега-3 ги зголемува шансите за рак?

До вчера најздрави сега нови сознанија тврдат – Омега-3 ги зголемува шансите за рак?

selection of fish-oil capsules

Најново истражување предупредува дека омега-3 мастите ја зголемуваат шансата за заболување од канцер, пренесува CNN

Испитувањето посочува дека овој додаток во исхраната ги зголемува шансите за заболување од рак на простатата.

Тројца експерти од Нов Зеланд го спровеле истражувањето, но не појаснуваат како точно омега-3 мастите го нарушуваат здравјето.

 

Велат дека Омега 3 не може да го подобрува здравјето на секого – во истражувањето се покажало дека оние со високи концентрации на омега-3S во крвта покажале 43% поголем ризик за развој на рак на простата од оние со најниски нивоа.

Врз основа на резултатите, др Brasky вели дека мажите со семејна историја на рак на простата треба да разговараат со своите лекари дали рибино масло се безбедни за нив, бидејќи апчињата имаат тенденција да содржат концентрирани дози на Омега-3

omega 3 hrana-.Дури и да го намалат ако не и целосно да го исфрлат конзумирањето на храна (Риби) кои имаат високо ниво на Омега3

Ракот на простата е најчестиот вид рак кај мажите, и додека последните статистички податоци покажуваат дека повеќето мажи кои на крајот ќе се развијат рак на простата, ќе живеат доволно долго, само Одредени видови на рак, се со висок ризик од сериозни здравствени проблеми .

 

“Имаме тенденција да се зборува за добра храна и лоши храна, добри и лоши хранливи материи но не е така – не се што е здраво за едни е здраво и за други луѓе”, вели доктор Теодор Браски, професор на државниот универзитет во Охајо и главен автор на студијата.

На хранливи материи кои се наоѓаат во рибиното масло им се припишува дека можат да го зголемат оксидативно оштетување на ДНК во клетките, сличен ефект како што има стресот, а тоа може да се создаде плодна почва за ракот да расте.

Внесувањето на омега-3 масните киселини во организмот се препорачува како добра заштита од развојот на срцеви заболувања.

Според епидемиолозите, рибиното масло, односно масните киселини што ги содржи, треба да го консумираат здравите луѓе, како превенција од различни срцеви заболувања, додека нивниот ефект кај хроничните срцеви болни сè уште не е утврден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top