Home / бабини рецепти / Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

5  супени лажици- кантарион

3 супени лажици- Млечка

1 супена лажица- Пченкарна свила

4 супени лажици- Шипинки

--aj-od---ipka-za-bebe-300x223Шипинките и коренот од млечка се мелат. се ставаат да отстојат цела ноќ во студена вода – 1 голема чаша

Утрината се додаваат другите состојки и се грее но на тивко – да не зоврие.

Откако ќе се излади подготвено е за пиење. Треба да се пише по една часа на ден расппредено во текот на денот, најдобро пред јадење. во текот на денот кога не се конзумира да се чува во фрижидер.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top