Home / природен лек / Јаболковиот оцет – ЧУДО – еве за што помага

Јаболковиот оцет – ЧУДО – еве за што помага

1. Чајот од јаболков оцет може да помогне во ублажувањето на болки во грлото. Ставете лажица јаболков оцет во чаша со топла вода, а ако сакате може да додадете и засладувач.

jabukovo-sirce2. Дневно земајте по две лажици јаболков оцеѕ. Ако вкусот ви е прејак разредете го со сок или вода. Помага кај луѓе кои имаат висок холестерол, го регулира крвниот притисок и го подобрува здравјето на срцето. Некои истражувања покажале дека редовната конзумација на две лажички јаболков оцет пред спиење го регулира шеќерот во крвта.

3. Измешајте половина шолја млака вода, една третина чаша јаболков оцет и три лажици мед. Ставете ги во шише со прскалка и протресете го додека да се стопи медот. Прскајте го на косата и тоа прво на темето на главата, па по должина на косата, па на врвовите и тоа се додека не се потроши. Замоткајте ја косата во пластична кеса или во туш капа и оставете ја да отстои 15 минути . Исплакнете ја косата, а овој процес правете го еднаш неделно. По две до три недели ќе забележите резултати.

4. Јаболковиот оцет е природен лек за киселини. Иако може ова да ви изгледа чудно, не ја отфрлајте идејата пред да се обидете . Измешајте една лажичка оцет со 250 мил. вода и испијте го пред јадење или додека имате киселини во желудникот, ќе поминат.

5. Природната киселина од јаболковиот сок може да помогне во борбата против акните и дамките од сонцето. Прво направете тест на мала површина на кожата за да проверите да не сте премногу чувствителни. Ставете малку јаболков оцет на вратот и оставете го 15 минути, ако нема реакција, можете да го ставате на лицето. Разредете јаболков оцет со вода во сооднос 1:3 ( по извесно време може да ставите помалку или повеќе вода ).Со чист памук нанесете од мешавината на местото каде што сакате и оставете го да делув околу 20 минути, а потоа исплакнете . Постапката се повторува два или три пати на ден додека не исчезнат акните.

6. Овој оцет ги сопира и грчевите во нозете. Измешајте една лажица јаболков оцет со мед и полека пијте го пред спиење . Грчевите не би требало да се појават.

7. На видето подоле, може да видите како со јаболков оцет се отстрануваат дури и брадавици

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top