Home / природен лек / Бананите го намалуваат ризикот од срцев удар за 40 отсто

Бананите го намалуваат ризикот од срцев удар за 40 отсто

Бананите содржат три природни шеќери кои во комбинација со влакна го снабдуваат организмот со енергија.

Богати се со протеини кои организмот ги претвора во серотонин кој е заслужен за опуштање и добро расположение.

Витаминот Б6 го регулира нивото на глукоза во крвта, и помага за ублажување на симптомите на ПМС.

banani-chaj-650x325Бананите исто така се богати со железо кои го стимулираат производството на хемоглобин во крвта, и така спречуваат појава на анемија.

Витаминот Б12 и магнезиумот помагаат во заздравување на организмот од штетните ефекти на никотинот, така што бананите се одлична храна ако се обидувате да престанете со пушење.

Калиумот е минерал кој помага за правилна работа на срцето, испраќа кислород до мозокот, и ја регулира рамнотежата на вода во организмот.

Списанието „The New England Journal of Medicine“ објави студија во која е заклучено дека секојдневното конзумирање банани во исхраната го намалува ризикот од срцев удар за 40 отсто.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top