Home / бабини рецепти / Ако сакате да го исчистите црниот дроб пробајте со домашни лекови

Ако сакате да го исчистите црниот дроб пробајте со домашни лекови

 Пред да почнете со прочистување важно е да проверете случајно да не имате камен.

zp-jetra 11. Измијте 10 кг ротква немојте да ја лупите. Од неа направете сок,би требало да добиете околу 3 литри сок. Влакната кои ви останаа по правењето на сокот измешајте ги со шеќер или со мед и држете на топло место. Земајте по една лажица сок час пред јадење. Дозата треба постепено да ја зголемувате додека не дојдете на отприлика пола чаша пред јадење а потоа да останете на тоа.

2. Земете 3 цвекла,измиени,но нелупени. Изрежете ги на парчиња и ставете ги во тегла од три литри. Додадете три лажици пченично брашно и 500 гр шеќер. Теглата ставете ја на темно место и држете ја два дена на собна температура,потоа додадете 700 грама грозје,4 шољи шеќер и пола шоља вода и оставете да стои седум дена. Секој ден измешајте ја смесата. После седум дена процедете ја и земајте една лажица сок 3 пати на ден пола час пред јадење. Кога ќе го испиете сокот немојте веднаш да правите друг туку направете пауза од три месеци.

Дума.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top