Free songs
Home / аларм / Ако го јадете ова секој ден, Ви се заканува срцев удар

Ако го јадете ова секој ден, Ви се заканува срцев удар

Големите количини на натриум што ги внесуваме во организмот, може да предизвикаат смрт, покажуваат резултатите од најновото истражување на научниците од Универзитетот во Медфорд.

srce-300x206Натриумот е хемиски елемент, кој е застапен во млекото, солта, месни производи, леб, репка и целерот. Со зголеменото внесување на натриум се зголемува и крвниот притисок, што може да доведе до кардиоваскуларни проблеми, како што се срцев и мозочен удар.

Имено, Светската здравствена организација им препорачува на возрасните да внесуваат најмногу по 2 грама натриум дневно. Она што загрижува фактот дека просечното конзумирање на натриум кај возрасните изнесува 3.95 грами, што е речиси двојно повеќе од препорачаната мерка

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss