Home / бабини рецепти / 6000 години стар лек споменат и во Хомерова илијада – еве што лечи и како да се направи

6000 години стар лек споменат и во Хомерова илијада – еве што лечи и како да се направи

Дали сте слушнале за пастели? Рецептот датира од пред 6000 години, а се споменува во античка Грција и на Блискиот Исток. Името под кое овој специјалитет е познат е пастели. Некои го нарекуваат грчки појадок. Десерт или лек, ова јадење се споменува во Хомеровата Илијада како Intrion.

pasteli1Во Хомеровата Илијада intrion или пастели се давал на Хеленските воини пред да заминат во битка со цел да имаат енергија и сила за сериозни напори и борба .. Пастел се споменати во античките египетски списи, каде што го земале жените за да се стимулираат хормоналните жлезди и интензивира сексуалното задоволство и либидото. Познатиот грчки писател и “татко” на историјата Heradot ги нарече пастели лек и деликатес во исто време, бидејќи има толку многу лековити својства.

Што значи пастели? Тоа е мешавина на две супер здрави намирници -и сусам и мед. Оригиналниот рецепт е следниот:

300 грама tahini (паста направена од мелен сусам)
300 грама на природен мед

Ги комбинирате овие две состојки во сад. може да се излее акумулирано масло формирано на врвот на садот со тахини, и него можете слободно да го отстраните. Двете состојки се течни, но многу интересно, кога се меша се стврднува во маса која може да се обликува како моделирање пластелин. Направете топки или некоја друга за вас интересна форма.

pasteli 2Наредете ги на послужавник и оставете во фрижидер. При мешање, можете да додадете и неколку скршени парчиња ореви, бадеми, ф’стаци или лешници ако сакате. Некои и ги печат  но тоа не се препорачува, бидејќи има голема загуба на корисни состојки а се менува и вкусот.

За да го користите како лек треба по 2-3 топчиња на ден. Сепак тоа ќе биде многу тешко кога ќе видите колку  е оваа слатка вкусна. Бидете умерени, бидејќи сепак тоа е енергетска “бомба”.

Комбинацијата на овие две состојки го дава светиот грал на корисни компоненти и меѓу останатото: цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и голем број на витамини, особено Б група, и речиси сите клучни состојки за здравје и функционирање.

Според истражувањето, комбинација која создава синергија на овие сите природни состојки е ефективно за регулирање на крвни липиди особено LDL и на HDL холестерол. Пастели идеално ќе дејствува за регулирање на неправилна работа на срцето, висок крвен притисок и подобра циркулација. Тој ќе ви даде потребна енергија и сила за тешка физичка работа и се намалува. Истражување сугерира дека редовната употреба решава хроничен замор, анксиозност и депресија и значително го зголемува либидото и кај мажите и жените. Комбинацијата има прекрасен ефект на хроничен стрес и по 3 недели од редовна употреба.

Една нова студија ги потврди придобивките на мед и сусам за намалување на депресијата, атеросклероза, мултиплекс склероза, и висок крвен притисок. Пастели содржи вкупно од 182 елементи кои се корисни за здравјето на телото и е особено голема концентрација на антиоксиданси кои го спречуваат развојот на рак и други сериозни болести на клеточно ниво. Само една или две топки  пред важен настан ќе ви даде долга и сигурна енергија за здравјето на целиот организам.

2 comments

  1. Ce ve molam da mi odgovorite kade bi mozela da ja najdam i da ja kupam tahini -pasatata napravena od melen susam. Vi blagodaram i ve molam za odgovor.Pozz Snezana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top