Free songs
Home / природен лек / 6 рецепти – природен лек кој го има во секоја кујна, за нормализирање на крвниот притисок за неколку минути

6 рецепти – природен лек кој го има во секоја кујна, за нормализирање на крвниот притисок за неколку минути

За нормализирање на крвниот притисок нормално помага природниот лек кој го има во секоја кујна. Тоа е јаболков оцет, кој се користи за лекување на разни болести и тоа уште од античките времиња.

Куративната моќ на јаболковиот оцет се должи на фактот дека при ферментацијата се задржуваат најмалку 20 микроелементи, кои исто така ги имаат и свежите јаболки, како што се пектин, калиум, бакар, железо. Јаболков оцет е богат не само во ферменти и биофлавоноиди, но исто така и со витамини Б, Ц, Е и А.

Во денешните 6 рецепти се испитуваат својствата на јаболков оцет за регулирање на крвниот притисок.

Рецепт 1

За ненадејна промена на крвниот притисок. Во 1 чаша вода, мешајте 2 лажици јаболков оцет и пијте ја смесата во мали голтки.

Рецепт 2

Земете парче ткаенина и натопете ја во јаболков оцет. Потоа свртете ја и по неа газете со стапалата.

Рецепт 3

Намалување на крвниот притисок. 100 мл јаболков оцет. Впие ја оцетаа во преклопена газа, преклопени и тоа во неколку слоеви и нежно притискајте ја . Ставете ја компресирана газа на стопалата и смирете се 10 минути – крвниот притисок ќе се врати во нормала.

Рецепт 4

Намалување на крвниот притисок. 1 чешне лук, 1 лажиче јаболков оцет, 200 мл вода. Здробете го лукот и измешајте го со оцет. Земете ја смесата во празен стомак додека пиете со вода.

Рецепт 5

Хипортензија. Во емалирана лонец или во стаклена тегла ставете 4 Листови од магарешки трн, истурете ги 1 чаша јаболков оцет, затворете со капак и оставете во темно место не помалку од 1 деноноќие. Потоа процедете и истурете во шише. Да се ​​чува во фрижидер. Пијте 1 лажичка разредена во 1/4 чаша вода 3 пати на ден. Период на лекување – 3 недели. По една недела повторете.

Рецепт 6

Ако крвниот притисок набрзина се се крене, ставете јаболков оцет на салфетка или на газа и здиплете ја на 4 пати. На подот ставете целофан, а врз него ставете накиснатата салфетка така што да не излегува надвор од целофан. Соблечете и застанете на босоноги на салфетката. Останете исправени 10-15 минути потпирајќи се на стол.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top