Free songs
Home / природен лек / Како да го исчистите забниот камен без да одите на забар

Како да го исчистите забниот камен без да одите на забар

Најдоброто чистење на забен камен е од стоматолог, но има и доста народни рецепти со кои можете да се ослободите од него во домашни услови.

zabarka-520x3111. 30 грама кори од орев, потоа полијте ги со вода и варете ги 15 минути на тивок оган. Наводнете ја вашата четка за заби и мијте ги забите 5 минути. Правете ја оваа постапка наутро, напладне и навечер.

2. Ставете 4 лажици сончоглед и четири лажици цвет од липа и  полијте со 1 литар вода. Варете  половина час и со оваа смеса мијте ги забите по секој оброк.

3. За чистење на забниот камен се користи и јаболков оцет, но тој се користи еднаш неделно за чистење со четка за заби. По постапката устата се плакне обилно со вода за да не се оштети забната глеѓ.

 

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top