Home / природен лек / Како да го исчистите забниот камен без да одите на забар

Како да го исчистите забниот камен без да одите на забар

Најдоброто чистење на забен камен е од стоматолог, но има и доста народни рецепти со кои можете да се ослободите од него во домашни услови.

zabarka-520x3111. 30 грама кори од орев, потоа полијте ги со вода и варете ги 15 минути на тивок оган. Наводнете ја вашата четка за заби и мијте ги забите 5 минути. Правете ја оваа постапка наутро, напладне и навечер.

2. Ставете 4 лажици сончоглед и четири лажици цвет од липа и  полијте со 1 литар вода. Варете  половина час и со оваа смеса мијте ги забите по секој оброк.

3. За чистење на забниот камен се користи и јаболков оцет, но тој се користи еднаш неделно за чистење со четка за заби. По постапката устата се плакне обилно со вода за да не се оштети забната глеѓ.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top