Free songs
Home / природен лек (page 52)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Летни маки: Пот меѓу градите, растопена шминка – еве решение

Летни маки: Пот меѓу градите, растопена шминка – еве решение

Иако многу луѓе го сакаат летото, постојат одредени работи кои во текот на овој период посебно ги измачуваат жените. Ова се некои од најчестите проблеми во летните денови, и ви откриваме неколку трикови како успешно да се справите со нив. ...

Read More »

Како да ги исчистите мозолчињата од вашето тело

Како да ги исчистите мозолчињата од вашето тело

На грбот постојат лојни жлезди, па тука најчесто се појавуваат мозолчиња во текот на летото. Немојте да бидете сами свој лекар, посоветувајте се со стручњак што е најдобро да користите и никако немојте сами да ги третирате акните. Дерматолозите објаснуваат ...

Read More »

Спас за подочници – само маска од леб и млеко

Спас за подочници – само маска од леб и млеко

Подготовка: Наквасете малку леб во топло млеко и нанесете од оваа смеса околу очите. Нека отстои дваесетина минути. Правете ја секојдневно додека не забележите подобрување. Маската е добра и за целото лице бидејќи ја прави кожата мазна, свежа и тонизирана.

Read More »

Како сами да си помогнете ако ве касне оса или стршлен

Како сами да си помогнете ако ве касне оса или стршлен

Следниот совет го прошири еден пчелар, а кој што го пробал потврдува дека дава одлични резултати по убодот од овие инсекти. -Ќе си помогнете лесно ако имате андол или аспирин таблети; -Едноставно, навлажнете ја таблетата и поставете ја на местото ...

Read More »

Ова носи до срцев и мозочен удар – внимавајте

Ова носи до срцев и мозочен удар – внимавајте

Премногу обилната и нездрава исхрана, која се одликува со голем енергетски внес на маснотии и шеќер е една од најголемите причини за зравствени тегоби и болести кои можат да доведат до мозочен или срцев удар. Овие заситени масни киселини се ...

Read More »

Како да не ви мирисаат чевлите во лето

Како да не ви мирисаат чевлите во лето

Во летните месеци се почесто се потиме, а тоа за жал создава  непријатни мириси, особено кога станува збор за чевлите. Постојат неколку трикови кои ќе ви помогнат да ги отстраните непријатните миризби од чевлите или барем да ги сведете на ...

Read More »

Ефикасен лек за запек

Ефикасен лек за запек

Семето на ленот се користи за заштита на слузокожата, а поради својството да омекнува, се употребува против запек и за чистење на цревата. Мелените семки од лен, од една страна ја омекнуваат содржината на цревата, а од друга страна ги ...

Read More »

Квасецот – божествен лек, еве за што

Квасецот – божествен лек, еве за што

Сите видови квасец не се корисни, некои можат дури и да предизвикаат инфекции. Во 16 век пивскиот квасец лекарите го нарекувале  и „божествен лек“. Покрај хранливата, квасецот има и диететска вредност. КВАСЕЦОТ го сочинуваат група на габи кои ослободувајќи јаглен ...

Read More »

Неверојатно и ефикасно: Мазни нозе и педикир дома само со потопување во две состојки

Неверојатно и ефикасно: Мазни нозе и педикир дома само со потопување во две состојки

Доколку немате време и пари за педикир, ова е еден совршен рецепт кој можете да го направите и сами. Се што ви е потребно е легенче, млеко и сода бикарбона, а потоа чекајте го резултатот! Погледнете го видеото …

Read More »

Диња за – Проблеми со притисок, бубрези, болки..

Диња за – Проблеми со притисок, бубрези, болки..

Постојат три доволни причини да јадете диња: освежува, не дебели, и содржи многу витамини и минерали. Дињата содржи многу вода (91%), а има малку повеќе шеќер, па затоа не им се многу препорачува на дијабетичарите. Содржи и 1% растителни влакна, ...

Read More »
Scroll To Top