Free songs
Home / природен лек (page 115)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Ајде што е здрава Аронијата ако ја садите носи и добра заработка

Ајде што е здрава Аронијата ако ја садите носи и добра заработка

Аронија или сибирска боровинка – овошје што е многу здраво но прави и добар профит. Цена за килограм е до 15 евра, а литар сок и двојно. Лесно се одгледува – многу е отпорна, не бара многу грижа. Садници чини ...

Read More »

Еве кои печурки се најкорисни и лековити

Еве кои печурки се најкорисни и лековити

Употребувањето на печурките во исхраната е познато уште од многу одамна. Познати по своите карактеристични лековити својства, нивното место во исхраната зазема сѐ поголемо и поголемо место. Луѓето кои на своето здравје посветуваат многу големо внимание, печурките многу често ги ...

Read More »

Мајчина душица за глисти, дијареа, бронхитис

Мајчина душица за глисти, дијареа, бронхитис

Со мајчина душица против бронхитис Се користи и при лекување бронхопневмонија, бронхијална астма, ларингит и туберкулоза Мајчината душица (thimus serpyllum) е многугодишно растение со виолетово-црвени цветови. Цвета во јуни и во јули, а понекогаш и до септември. Се користат расцветаните ...

Read More »

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која и да е таблета

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која и да е таблета

Може ли консумирањето на ореви да биде клуч за здраво срце? Новото истражување покажува дека тоа овозможува моментална заштита од срцеви болести. Редовното земање би овозможило и трајна заштита. Научниците забележало значително подобрување на нивото на холестеролот и флексибилност на ...

Read More »

Сок од бреза за подмладување

Сок од бреза за подмладување

Старите Словени брезата ја сметале за свето дрво. Тие верувале дека поседува способности да ги истерува лошите духови, па поради тоа колевките за своите деца ги правеле од брезино дрво. Брезовиот сок е богат со шеќери, па со негово готвење ...

Read More »

Три природни лекови против воспаление на синусите

Три природни лекови против воспаление на синусите

Синуситис е заболување предизвикано од воспаление на слузницата на синусите. Причините за појава можат да бидат различни, но најчесто се автоимуни болести, бактериски, габични или вирусни инфекции. Воспаление на синусите по правило се лечи со антибиотици, но тие можат штетно ...

Read More »

Кефир – Долго чуваната тајна за здравје и долговечност на Кавказ – Што се лечи (Видео)

Кефир – Долго чуваната тајна за здравје и долговечност на Кавказ – Што се лечи (Видео)

Важно е да се напомене дека индустриски произведениот кефир не се добива со помош на „ печурката на кефирот “, туку од хмељ и култури на бактерии кои на напитокот му даваат ист вкус, но не и квалитет.Од таа причина, ...

Read More »

Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Тоа е вообичаено прашање кое се појавува кај многу жени низ цел свет. Многу од нив страдаат од нередовна менструација. Понекогаш може да ви се случи да добиете менструација два пати во месецот или да ја немате 2-3 месеци. Ако ...

Read More »
Scroll To Top