Home / природен лек / Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Природни лекови кои ја регулираат менструацијата!

Тоа е вообичаено прашање кое се појавува кај многу жени низ цел свет. Многу од нив страдаат од нередовна менструација. Понекогаш може да ви се случи да добиете менструација два пати во месецот или да ја немате 2-3 месеци. Ако сакате да дознаете како да го регулирате месечниот циклус морате да пробате некои природни лекови.

neredovan-ciklusfin1378662185_thumb_medium490_0Јаболков оцет

Консумирање на јаболков оцет пред оброк во еден ден помага да се регулира растојанието. Тоа го смалува инсулинот и нивото на шеќерот во крвта што помага да го средите проблемот. Испијте 1-2 лажици јаболков оцет со вода пред оброк.

Вежбање

Некои специфични вежби како што се скакање и играње можат да ви помогнат. Тоа ја зголемува циркулацијата на крвта и ја намалува активноста на инсулинот. Жените со синдром на полицистични јајници мораат секој ден да го контролираат нивото на инсулин. Зголемувањето на инсулинот е една од причините за неправилен менструален циклус.

Овошје

Морате да практикувате здрава и хранлива диета. Наместо брза храна,вклучете свежо овошје и зелен зеленчук во исхраната. Постојат некои специфични плодови кои предизвикуваат менструација и влијаат на нејзината редовност. Ананасот е едно такво овошје кое помага да добиете менструација на време,дури и папајата е добра во тоа.

Сусам

Тие ситни бели семкички се еден природен лек кој го регулира проблемот. Јадете сусам седум дена пред менструација.

Кисела храна

Киселите производи можат да бидат многу добри за регулирање на менструацијата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top