Free songs
Home / нови лекови (page 22)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Нов метод за рано откривање сепса?

Нов метод за рано откривање сепса?

Сепсата не е болест на минатото. Овој вид на труење на крвта е многу чест во развиената западна Европа, а во сиромашните земји е најчеста. Во Германија годишно 60.000 луѓе умираат од труење на крвта. Многумина меѓу нив умираат од ...

Read More »

Научниците открија таблета против метастази?

Научниците открија таблета против метастази?

Таблета која спречува ширење на ракот, би можела да биде развиена, откако научниците откриле како да го „разбудат“ имунитетниот систем кој би ги убивал ќелиите на туморот Метастазите се ширење на ракот од еден орган до друг и тие се ...

Read More »

Видео: Научниците развиле човечки бели дробови во лабараторија

Видео: Научниците развиле човечки бели дробови во лабараторија

Истражувачите за прв пат успешно одгледале човечки бели дробови во лабораторија. Користејќи делови на бели дробови од две починати деца, истражувачите од Универзитетот во Тексас создале структура од колаген и еластин, главна компонента на сврзното ткиво. Тие потоа собрале други ...

Read More »

22 годишен србин измислил апарат против алергии од амброзија (Видео)

22 годишен србин измислил апарат против алергии од амброзија (Видео)

Дваесетидевет годишно момче од Србија ќе ја менува медицината. Милош Станковиќ од Белград тврди дека направил апарат кој ги олеснува негативните последици кои настануваат од најопасните билки од кои може да имаме алергија. Овој Србин направил уред за ублажување на ...

Read More »

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

И преку капка крв или брис од уста ќе може да се дознае дали некој има генски предиспозиции да заболи од рак со испитување во новата лабораторија за молекуларна патологија и експериментално генска терапија на Институтот за патологија во Скопје, ...

Read More »

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Научниците го пронајдоа биомаркерот наменет за најсмртоносната форма на тумор на мозокот, глиобластома мултиформа. Тие откриле дека со откривањето на овој биомаркер и со негова употреба како потенцијален лек, тие би биле способни да го спречат растот и враќањето на ...

Read More »

15-годишно момче ја менува медицината (Видео)

15-годишно момче ја менува медицината (Видео)

Кога Џек Андрака им пришол на научниците за помош, тие му рекле дека неговиот план никогаш нема да успее. Овој средношколец развил нов тест за откривање на рак на панкреасот во раната фаза. Во декември, Џек ја освоил престижната награда ...

Read More »

Пронајден лекот за детска леукемија

Пронајден лекот за детска леукемија

Благодарејќи на меѓународна студија, која ја водат чешки лекари, шансите за излекување на децата болни од акутна леукемија се речиси 90 проценти, јави дописникот на МИА од Прага. Резултатите, кои прво ги објавија некои специјализирани американски медиуми, пред чешките новинари ...

Read More »

Со матични клетки против ќелавост

Со матични клетки против ќелавост

Експерименти на американски научници од Универзитетот Пенсилванија укажуваат на можноста на користење матични клетки во третирање на ќелавоста, пренесува Плус Инфо. Според научното списание „Nature Communications“, тестирањата спроведени врз глувци покажуваат дека со помош на матични клетки е можно да ...

Read More »

Вакцините одат во историјата – доаѓаат фластерите

Вакцините одат во историјата – доаѓаат фластерите

Еден од најстрашните кошмари од детството – примањето инекција – наскоро би можел да отиде во заборав! Од институтот за технологија „Масачусетс“, стигнува веста дека омразените боцки наскоро можат да бидат заменети со фластери со микроигли.

Read More »
Scroll To Top