Free songs
Home / бабини рецепти (page 10)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Крвта ви е слаба – бабин рецепт како брзо да ја подобрите крвната слика

Крвта ви е слаба – бабин рецепт како брзо да ја подобрите крвната слика

Понекогаш, едноставно се случува имунитетот да опадне, мастите да се зголемат, а железото и хемоглобинот да се под нормалните граници. Што да правите, како да ја вратите вашата крвна слика во нормалните граници? Во продолжение, ви препорачуваме еден многу едноставен ...

Read More »

Бабини рецепти: Лекови од ленено семе

Бабини рецепти: Лекови од ленено семе

Лененото семе содржи растителни масла во чиј состав влегуваат глицериди на линолната, линолеинската и стеаринска киселина, белковини, витамин А,јаглехидрати, органски киселини,слуз, ферменти, гликонид линамарин Против камен во мокрачата- да се пие по 1 лажица ленено семе, навечер и на утро ...

Read More »

Како бојадисувале јајца нашите баби – природен начин, совети и идеи

Како  бојадисувале јајца нашите баби – природен начин, совети и идеи

Доколку сакате да ги бојадисате јајцата како што тоа го правеле домаќинките порано, кога немало купечка боја во кесичка, треба да ги одберете правилните продукти од природата. За кафеава боја во тенџерето каде што ќе се варат јајцата додајте лушпи ...

Read More »

Исчистете го организмот од сите токсини со овие пијалаци

Исчистете го организмот од сите токсини со овие пијалаци

Ако постојано сте уморни, слабокрвни, подуени и имате проблем со циркулацијата не треба да чекате сето тоа само од себе да се среди туку на природен начин треба да му помогнете на организмот. Пробајте три едноставни рецепти кои помагаат при ...

Read More »

Ви се затнува носот често – еве што да правите

Ви се затнува носот често – еве што да правите

Во сезона на настинки, алергии, грип или проблеми со синусите, најголемите непријатности доаѓаат од растечениот нос. Во обид да исфрли се што предизвикува иритација, носот почнува да произведува вишок слуз. Кога се соочувате со затнат нос, најважно е да го ...

Read More »

Домашни – Бабини лекови за алергии

Домашни – Бабини лекови за алергии

Рицинусово масло: Ефикасен домашен лек за алергија е откриен од страна на Др. Хемант Патак. Тој откри дека пет капки од рицинусово масло во половина шолја сок од било кое овошје или зеленчук или пак промешано во обична вода, и ...

Read More »

Ефикасен сируп за искашлување од рузмарин

Ефикасен сируп за искашлување од рузмарин

Состојки 3гранки рузмарин 3 лимони 250гр шеќер 1л вода Подготовка Лимонот се мие и се потопува во вода во која има 1 лажица сол и 1лажица сода бикарбона. Така одстојува 24 часа, а потоа убаво се мие. Во 1 литар ...

Read More »

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Излечете ја настинката само со лук и вино

Излечете ја настинката само со лук и вино

Потребни состојки: 12 средни по големина чешниња лук и ½ литар црвено вино. Подготовка: чешнињата лук се лупат и се сечкаат на четвртинки. Се ставаат во тегла и се додава виното. Теглата убаво се затвора и се чува на сонце ...

Read More »

Лечи за 1 ден – лек за крајници – проверено

Лечи за 1 ден – лек за крајници – проверено

Лек од руската традиционална медицина за лекување на воспалено грло и карајници. Изрендајте една главица црвено цвекло и кон него додадете 1 супена лажица оцет. Почекајте да накисне добро, па исцедете го сокот, така што ќе го истискате цвеклото. Измешајте ...

Read More »
Scroll To Top