Free songs
Home / 2015 / March (page 11)

Monthly Archives: March 2015

Еве зошто ви пукаат краевите на устата – и како да ги излечите

Еве зошто ви пукаат краевите на устата – и како да ги излечите

Аголен шејлајтис, хеилоза или аголен стоматитис е воспалителна лезија на аголот на устата, и често може да се случи на двете страни. Состојбата почнува како длабоки пукнатини, а во полоши случаи, може да искрвари кога устата е отворена и да ...

Read More »

Ве болат мускулите, опаѓа косата – проверете дали ви фали ова …

Ве болат мускулите, опаѓа косата – проверете дали ви фали ова …

Селенот му е потребен на организмот за правилно функционирање на тироидната жлезда, а може да помогне во заштита од слободните радикали и рак. Недостатокот на селен води до болка во мускулите и зглобовите, нездрава коса и бели точки на ноктите, ...

Read More »

Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

Чај КОЈ ШТИТИ И ЛЕЧИ – против алегрија на прашина

5  супени лажици- кантарион 3 супени лажици- Млечка 1 супена лажица- Пченкарна свила 4 супени лажици- Шипинки Шипинките и коренот од млечка се мелат. се ставаат да отстојат цела ноќ во студена вода – 1 голема чаша Утрината се додаваат другите ...

Read More »

Јаболковиот оцет – ЧУДО – еве за што помага

Јаболковиот оцет – ЧУДО – еве за што помага

1. Чајот од јаболков оцет може да помогне во ублажувањето на болки во грлото. Ставете лажица јаболков оцет во чаша со топла вода, а ако сакате може да додадете и засладувач. 2. Дневно земајте по две лажици јаболков оцеѕ. Ако ...

Read More »

За да не фаќате вируси и не настинувате – џвакање САЌЕ и мед штити 4 години

За да не фаќате вируси и не настинувате – џвакање САЌЕ и мед штити 4 години

Со џвакањето мед и саќе составен од восок, во нашиот организам допираат биолошки активни материи кои се содржани во него, на пример витамин А. Џвакањето восок ги чисти забите и ја дезинфицира усната шуплина. Помага во чистењето на непцата и во ...

Read More »

Кефир: За имунитет, чистење од токсини, притисок, холестерол, желудник

Кефир: За имунитет, чистење од токсини, притисок, холестерол, желудник

Кефирот е вкусен освежувачки киселкас пијалок кој се подготвува од таканаречени кефирни габи, иако всушност се работи за симбиоза на корисни бактерии и габи. Искуството покажува дека кефирот позитивно влијае врз здравјето, тој лечи и помага при лечење на многу болести ...

Read More »

“Филип Втори” одбележува 15 години од своето постоење

“Филип Втори” одбележува 15 години од своето постоење

17.000 кардиоваскуларни интервенции 800 од нив се направени кај  деца Најмалиот пациент  бебе од 2 месеци Први март 2000 година е датум кој отвори нова страница во историјата на Република Македонија. Страница која ја испишува и потпишува Академик д-р Жан ...

Read More »
Scroll To Top