Free songs
Home / 2014 / July (page 5)

Monthly Archives: July 2014

Мозочниот удар може да се открие и пред да се случи

Мозочниот удар може да се открие и пред да се случи

Мозочниот удар ќе може да се открие и пред да се случи со новите апарати со кои неодамна се поднови скопската Kлиника за неврологија, велат надлежните. Оваа животнозагрозувачка дијагноза годишно се дијагностицира кај 4.000 пациенти во земјата, и, за жал, ...

Read More »

Лубеницата добра за срцето, борец против ракот и дехидратацијата

Лубеницата добра за срцето, борец против ракот и дехидратацијата

Чинија лубеница има само 46 калории, а задоволува 20 отсто од препорачаните дневни дози на витамин Ц и 17 отсто од витаминот А. Покрај тоа што содржи големи количини на витамините: А, Б и Ц, богата е со вода – 92% ...

Read More »

Грицкате нокти? лесно може да се заразите со ешерихија и салмонела

Грицкате нокти? лесно може да се заразите со ешерихија и салмонела

Дерматологот и експерт за здравје на нокти Ричард Шер тврди дека луѓето кои ја имаат оваа лоша навика ризикуваат сериозно да го загрозат своето здравје. На тој начин внесуваат штетни бактерии преку устата во организмот, пренесе Дејли мејл. Најголеми се ...

Read More »

Природно против рак – Со оваа метода се излечиле над 40.000 болни од рак?

Природно против рак – Со оваа метода се излечиле над 40.000 болни од рак?

Рудолф Бројс е натуропат кој развил метода против рак- терапевтско гладување позната како „Тотална терапија”. Тој е автор на книгата „Рак, леукемија и други навидум неизлечиви болести“. Во книгата наведува дека со неговиот метод до 1980 година излечил повеќе од ...

Read More »

Наследни болести кои не можеме да ги избегнеме

Наследни болести кои не можеме да ги избегнеме

Генетиката се „обвинува“ за настанувањето на бројни здравствени проблеми, а всушност се наследува наклонетоста кон нив. Ако вашите родители или баба и дедо имале алергија, астма или чувствителонст на одредени видови на храна и лекови, голема е веројатноста дека и ...

Read More »

Откриен лек кој го враќа видот

Откриен лек кој го враќа видот

Лек кој е во експериментална фаза покажува значителен напредок во лекувањето и враќањетo на видот на пациенти со Леберова вродена мана (LCA-Leber congenital amaurosis), откриле научниците. Според научниците, ова е прв пат некој лек да ја подобрува визуелната функција на ...

Read More »

Внимавајте со пробањето на костимите за капење – може да добиете хепатитис А

Внимавајте со пробањето на костимите за капење – може да добиете хепатитис А

Пред купување на костим за капење многумина сакаат да го пробаат уште во продавница. Токму тоа е ризик по здравјето. Пластичниот капак кој се наоѓа во долниот дел на костимот за капење треба да биде заштита од телесни течности и ...

Read More »

Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Домашен крем за хемороиди – паталци тврдат дека делува брзо и ефикасно

Потребни состојки: 1 супена лажица мед 10 гр чист прополис 50 мл масло од кантарион 50 гр пчелин восок Медот се меша со 10 гр прополис – со дрвена лажица во стаклен сад. Во друг сад додадете 50 мл масло ...

Read More »

Лек од Чувар Куќа против акни

Лек од Чувар Куќа против акни

20 грама свежа билка и 30 грама сув лист од Чувар куќа да се прелие со литар вода да преноќи. Следниот ден да се стави на оган да зоврие и да се остави да врие 15 минути. Треба да отстои ...

Read More »
Scroll To Top