Home / природен лек / Златно млеко – пијалак со кои ќе пукате од здравје – еве како се прави

Златно млеко – пијалак со кои ќе пукате од здравје – еве како се прави

Можеби името Златно млеко звучи необично, но древната индиска медицина одамна го препорачува овој пијалак како извор на здравје.

Се подготвува лесно и едноставно, сите состојки се проверени, а лековитоста е докажана.

Рецепт за Златно млеко

zlatno-mleko-za-zdravje¼ шолја вода се вари околу 8 минути со 1/8 мало лажиче куркума (отприлика проценете за количеството на куркума).

Во посебен сад се става 1 шолја млеко (кравјо или козјо) и 2 лажици бадемово масло. Оставете го да зоврие, тргнете го од оган, па додадете ја смесата од вода и куркума и мешајте додека добиете течност со златна боја.
Кога малку ќе се излади засладете со лажица мед. Млекото се пие додека е топло.

Овој пијалак се покажал како одличен лек за коските, зглобовите и кичмата, го зајакнува имунитетот, помага при артритис, поволно делува на женските репродуктивни органи, ги ублажува несоницата, депресијата и исцрпеноста.

За куркумата одамна се знае дека лекува карцином, може да се најде во сите добро снабдени маркети и продавниците за здрава храна.

Izvor – Hl.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top