Home / природен лек / Златни бобинки за холестерол

Златни бобинки за холестерол

Златните бобинки Physalis се светли жолто-портокалови топчести плодови, кои во Јужна Америка се култивираат со векови и се многу ценети поради нивното поволно влијание врз здравјето, како и поради слатко-киселиот вкус.

zlatni bobinkiЗлатните бобинки содржат анти-воспалителни биофлавоноиди и се добар извор на аминокиселини, минерали, витамини А и Ц, Б2, Б6, Б12, ниацин, железо и протеини (16%). Високото количество на пектин во овие овошја помага во регулирањетона дигествиниот систем, како и во намалување на холестеролот.

Една шака златни бобинки има значителна доза на антиоксиданти, кој допринесуваат за заштита на кардиоваскуларниот систем, го регулираат нивото на шеќер во крвта, помагаат при анемија и ги неутрализираат промените кај простата. Додека во традиционалната народна медицина за златните бобинки се сметаат дека помагаат во одржување на телесната тежина, дека имаат превентивна улога при разни болести и ја подобруваат функцијата на сите органи.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top