Home / алтернативна медицина / За здравје и имунитет кој не паѓа – Деца во Русија ги бањаат надвор на – 30 (Видео)

За здравје и имунитет кој не паѓа – Деца во Русија ги бањаат надвор на – 30 (Видео)

Во рускиот град Барнаулу крај Новосибирск каде температурите во зима се и до минус 30 степени под нула, деца од една градинка секој ден се надвор и се капат со ладна вода за време на целата година.

606258-rusija-01-reuters-foto-andrei-kasprishin

На снимката се гледа како голи си играат на снегот, заедно со учителката се „полеваат“ со ладна вода.

Директорката на градинката уште пред 18 години го вовела ова правило за да децата бидат поздрави и поотпорни на вируси.

Дечињата со дозвола на родителите уште од две годинки се бањаат надвор, тоа трае околу 2 минути. Се капат само ако температурата е до -30 степени Целзиусови ако е под тоа не се капат.

Mknews

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top