Home / природен лек / За притисок, импотенција, пмс, бубрези…. – за се само шипка

За притисок, импотенција, пмс, бубрези…. – за се само шипка

Оние со бубрежни заболувања кои одат на дијализа три пати неделно и пијат чаша сок од шипка, се изложени на помал ризик од инфекција, која е меѓу главните причини за смрт кај овие пациенти. Студијата спроведена на 110 пациенти, а половината од нив во текот на годината, три пати неделно, пиеле сок од шипка, додека другата половина добивала уште еден пијалок.

sipkaМеѓу оние кои пиеле сок од шипка е утврдено помало количество на концентрација на инфламаторни молекули во крвта и тие ретко имаат потреба за хоспитализација од пациентите од котролната група.
Дијализата инаку предизвикува зголемување на концентрацијата на штетни слободни радикали во крвта, па затоа пациентите на оваа терапија се изложени на инфекции.
Доктор Батиа Кристал, лидерот на израелскиот тим, посочи дека студиите во последните три години покажале дека, на сите видови на овошје и зеленчук, сокот од шипка има најголемо количество на антикидант полифенол, кој го намалува клеточното оштетување предизвикано од слободните радикали.

Ако сакате да ги отстраните во краток рок мастите и чистењето на телото од штетни супстанци, сокот од шипка е совршен пијалок за вас.
Семето и сокот се богати со антиоксиданти од 100 мл црвено вино или зелен чај. Како резултат на високата содржина на антиоксиданти, може да ви помогне во борбата против ракот на дојката и ракот на простата.

caj-kamilica-nana-zeleni-caj-hibiskus-caj-od-sipka-1354582738-237065Една студија направена на 48 мажи кои имале операција или радиотерапија за лекување на локализираниот рак на простата (рак на простата кој не се шири) покажа дека пиењето околу 235 милилитри сок од шипка дневно, може да го забави ракот на простата.

Како и за ракот на дојката, новото истражување сугерира дека јадењето овошје или пиењето сок може да се спречи и да го забави растот на некои видови на рак на дојката. Студијата покажува дека ellagitannins (групана фитохемикалии), го инхибира растот на ракот на дојката.

Го нормализира крвниот притисок
Сокот од шипка ја разредува крвта. Како резултат на тоа, одличен е за протокот на крвта до срцето. Една студија покажа дека пиењето на 50 мл сок од шипка денвно, го намалува систолниот крвен притисок за 5%.

heart-attack-9_0Корисен е за срцето
Калинката и неговиот сок помагаат да се спречи собирањето на пак на артериите, но, исто така, може да ја намали и прогресијата на болеста.

Собирањето на плак може да доведе до промена на протокот на крвта, што може да предизвика и срцев и мозочен удар.

Овие ефекти се користат за луѓето со дијабетис, кои се изложени на зголемен ризик за атеросклерозата. Една нова прелиминарна студија покажува дека лицата со дијабетис кои пиеле сок од шипка, три месеци имале помал ризик од атеросклероза.
Ја штити тироидната рскавица
Според студијата на Универзитетот „Case Western Reserve“ на факултетот за медицина објавена во септември 2005 година, сокот од шипка делува како инхибитор на ензимите одговорни за оштетувањата на рскавицата, па тоа е одлично за луѓето кои страдаат од остеоартритис. Овошјето содржи и анти-воспалителни својства, кои исто така помагаат во лекувањето на оваа болест.

impotencija_erektilna_disfunkcija1Здравите заби
Истражувањето сугерира дека пиењето на сок од шипка може да биде природен начин да се спречи денталниот плак, бидејки калинката има антибактериски својства. Ова помага да се намалат шансите за лош здив и заболувањата на непцата.

Ефикасен е и против импотенција
Истражувањата покажуваат дека сокот од шипка може да биде ефикасен во подобрувањето на протокот на крвта низ телото, што е од особено значење за луѓето кои страдаат од еректилна дисфункција.

Таа го стимулира производството на азотен оксид, кои ги „одмора“ крвните жили.

Ја спречува Алцхајмеровата болест
Според анималните студии, сокот од шипка може да ја спречи или забави прогресијата на Алцхајмеровата болест.

Борбата против настинки и грип
Големи количини на витамин Ц, помагаат во борбата против грипот и симптомите на настинка. Ако ве фати грип, едноставно испијте 1 до 2 чаши разреден сок од шипка.

Čaj-od-šipka-za-bebeПМС
Се верува дека шипката го балансира нивото на естроген кај жените. Затоа пожелно е да жените го додаваат во исхраната затоа што може да помогне во борбата против ПМС и проблемот поврзан со менопауза.

Шипката нема несакани ефекти и може да се јаде во речиси неограничени количини. Секое овошје е извор на богатство и ако се јаде свежо, здраствените ефекти се многу побројни и помоќни.

Препорачливо е поради подоброто искористување на антиоксидантите и тоа во склоп на урамнотежена исхрана, а исто така иако имате проблеми со апетитот, утринската мачнина и болките во грлото. Докажано е дека  помага на луѓето кои страдаат од астма, бидејќи високото ниво на витамин Ц, има моќна анти-воспалителна активност. Сокот од шипка може да биде ефективен и во борба против затврднување на крвните садови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top