Home / природен лек / Во цревата можеби имате дури 15 килограми отрови – еве како да се исчистите

Во цревата можеби имате дури 15 килограми отрови – еве како да се исчистите

Познато е дека за ослободување од многу болести доволно е да се исчистат цревата од слузта на фекалните наслаги и други паразити.

За 70 години низ нашите црева поминуваат 100 тони храна и 40.000 литра течности, што доведува до заклучок во стомакот да се наталожат 15 килограми фекални наслаги, токсичен отпад.

slepo-crevo1Тие ја трујат крвта и му нанесуваат на организмот непоправлива штета.Фактот дека цревата за замастени сведочат честите остипации, нарушениот металоболизам, дијабетесот, прекумерната и недоволната тежина, болестите на бубрезите и црниот дроб, болестите поврзани со слухот и видот, лошата состојба на кожата, косата и ноктите, како и другите болести, почнувајќи од артиритисот до ракот.

Со помош на клистер може да се исчисти само мал дел од дебелото црево односно 40 до 50 сантиметри, а третманот на испирање на цревата со помош на специјалните апаратури е скап, долготраен и не е безопасен за цревната микрофлора.

Консумирањето една до три лажици од ленено семе во рок од три недели целосно го чисти дебелото и тенките црева од долгогодишната слуз, фекалните наслаги , паразитите, со целосно зачувување на цревната микрофлора.

Има позитивно влијание на регулацијата на тежината и согорување на масните наслаги. Исто така позитивно влијае на регулацијата на липидниот метаболизам. Брашното од ленено семе може да се апсорбира и да ги елиминира токсините во организмот и да го намали нивото на холестерол во крвта.

gastric-stomach-ulcers-345200Овој лек ќе ви помогне доколку имате гастритис, колитис, чир на желудникот и во дванаесетпалачното црево, болести на уринарниот тракт, циститис, прекумерна тежина и нарушен метаболизам.

Наместо доручек три недели користете ја оваа смеса:Првата недела консумирајте една лажица лелено брашно помешано со 100 милилитри кефир.

Втората недела земајте по две лажици ленено брашно помешано со 100 милилитри кефир и третата недела земајте три лажици ленено брашно помешано со 150 милилитри кефир.

Купете ленено семе и ситно сомелете го. Не правете резерви за повеќе денови. Најдобро е секое утро да се зема свежа порција. Задолжително пијте најмалку две литри вода на ден. Чистење на цревата на ваков начин може да го правите еднаш годишно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top