Home / аларм / Ви се појавија првите бели влакна и почна паника? Еве што смеете да првите, а што не

Ви се појавија првите бели влакна и почна паника? Еве што смеете да првите, а што не

Никако да не ги кинете белите влакна

seda kosa1Повлекувањето на коса нема да го натера влакното следниот пат да порасне во вашата нормална боја. Или ќе порасне повторно бело и ќе биде уште повеќе видливо бидејќи ќе е пократко од останатата коса и ќе штрчи или на тоа место повеќе нема да ви расте киоса бидејќи сте изврпиле траума на фоликулата па со тек на време ќе си ја изретлите косата, а белите влакна нема да ги сопрете. Ова го вели Сузан, експерт за коса во Филип Кингсли клиниката.

полу-постојана боја – Постојат производи кои не се агресивни , а се добар начин за прикривање на седите влакна. ” Осигурајте се дека овие производи не содржат амонијак и пероксид , вели  Филипс.

Корбет препорачува боја без амонијак и тоа слична на вашиот тон на бојата или 1-2 нијанси потемна .

Експертите препорачуваат употреба на регенератори , купување или природна коса маска која ќе го омекне и  врати сјајниот изглед на косата.

Истражувањата покажаа дека појавата на седи влакна може да предизвика недостаток на витамин Б во исхраната. Филипс верува дека здрава и правилна исхрана и помага на вашата коса , како и на телото. исхрана на база на јогурт, ореви и овошје е неопходна.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top