Home / бабини рецепти / Ве болат коските и колената – со овој напиток болката веднаш исчезнува

Ве болат коските и колената – со овој напиток болката веднаш исчезнува

Колената се едни од најважните зглобови во човековото тело, одговорни за правилно движење на телото и подржување на сите движења на ногата за време на одењето, скокањето, трчањето и стоењето.

Овој напиток содржи остојки со моќни противвоспалителни својства кои ја ублажуваат болката, вклучувајќи и големи количини на витамин Ц, бромелаин, сицилиум и магнезиум.artroza_kolena1-65937

Состојќи:

250мл вода

7гм цимет

2 шолји ананас на парчиња

1 шолја инстант овесни снегулки

1 шолја природен сок од портокал

40гр здробени бадеми

40гр мед

Подготовка:

Сварете ги овесните снегулки. Исцедете го сокот од парчињата ананас. Во миксер измешајте го сокот од портокал, цимет, мед и бадеми. Додадете ги овесните снегулки и сокот од ананас во блендер.

Мешајте додека не добиете хомогена смеса. Потоа додадете неколку коцки лед, промешајте повторно и вашето фрапе е спремно за консумација.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top