Home / природен лек / Цимет и мед – Фармацевтските компании воопшто не ги сакаат

Цимет и мед – Фармацевтските компании воопшто не ги сакаат

Медот и циметот помешани прават лек против многу болести, па токму поради тоа на фармацевтските компании не им се допаѓа луѓето да знаат дека оваа мешавина прави чуда. Научниците и денес наведуваат дека медот се користи без несакани ефекти, тој е сладок, а кога се конзумира во вистинската доза се третира како лек, па поради тоа не им наштети дури ни на дијабетичарите.

cimetСрцеви заболувања: Направете смеса од мед и цимет во прав, намачкајте го на лепче и направете тост. Јадете го редовно за појадок. Тоа го намалува нивото на холестерол и може да ве спаси од срцев удар. Исто така, дури и ако веќе сте имале напад студиите покажуваат дека оваа мешавина може да ви направи да поминат многу години пред воопшто да добиете втор удар. Редовната употреба на цимет и мед го зајакнува срцето. Во Америка и Канада, ваквата мешавина им се дава на луѓето во старечки домови. Покажано е дека кога артериите и вените ја губат флексибилноста, медот и циметот помагаат во нивната ревитализација.

Артритис : Пациентите со артритис ќе имаат корист од оваа мешавина ако пијат по една чаша топла вода со две лажици мед и една мала лажичка цимет во прав. Доколку се зема секојдневно можно е дури и хроничниот артритис да се излечи. Во едно неодамнешно истражување спроведено на Универзитетот во Копенхаген било откриено дека лекарите кои им препорачувале на своите пациенти мешавина од една лажица мед и половина лажичка цимет во прав пред појадок во рок од една недела, од 200 луѓе, кај 73 биле болката исчезнала, а оние не можеле да се движат но го земале цек месец, почнале да пешачат без болка.

Инфекции на мочен меур : Земете две супени лажици цимет во прав и една лажичка мед во чаша млака вода и испијте го. Оваа мешавина ги уништува бактериите во мочниот меур.

Холестерол: Две лажици мед и три лажички цимет во прав се меша во пола литро млака вода. Нивото на холестерол во крвта кај пациентот ќе се намали за 10 отсто во рок од два часа. Како што споменавме како и кај пациентите со артритис, така и кај овие пациенти се зема три пати на ден и хроничниот холестерол може да исчезне.

cimet i medНастинка : Оние кои страдаат од настинки треба да преземат една лажица млака мед со 1/4 лажичка цимет во прав дневно три дена. Оваа мешавина ќе излечи хронична кашлица, настинка и синуси!

Имунолошки систем: Секојдневната употреба на мед и цимет во прав го зајакнува имунолошкиот систем и го штити телото од бактерии и вируси. Научниците откриле дека медот има различни витамини и железо во големи количини. Постојана употреба на мед ги зајакнува белите крвни зрнца и се бори против бактерии и вируси.

Варење : Циметот во прав помешан со две лажици мед пред јадење ја ублажува киселоста во дигестивниот систем и помага при варење и кај најкалоричните оброци.

Мозолчиња: Три лажици мед и една лажичка цимет во прав се мешаат. Ставете ја смесата на мозолчињата пред спиење и измијте ја наутро со млака вода. Оваа постапка се прави секоја вечер во период од две недели. По тој период мозолчињата ќе исчезнат.

med-i-cimet-lek-za-se-01

Губење на тежината: Половина час пред појадок и на празен стомак и навечер пред спиење испијте мед и цимет во зовриена чаша вода. Ако се зема редовно, ја намалува тежината дури и кај најдебелите луѓе. Исто така пиењето на оваа мешавина не им дозволува на мастите да се акумулира во телото иако се јадат калорични јадења во текот на денот.


Рак:
Неодамнешните истражувања во Јапонија и Австралија покажа дека напреден рак на желудник и на коски може успешно да се излечи. Пациентите кои страдаат од овие видови на рак секојдневно треба да земаат една лажица мед со една лажичка цимет во прав три пати на ден во текот на еден месец.

Лош здив: Луѓе од Јужна Америка првата работа која ја прават наутро е гаргара со една лажичка мед и цимет во прав кој го мешаат во топла вода. Наместо паста за заби, медот и циметот прават здивот да остане свеж во текот на целиот ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top