Free songs
Home / природен лек / Тибетански рецепт за здрав и долг живот

Тибетански рецепт за здрав и долг живот

Состојки:

gjumbir● 2 литри вода
● 5гр рендан ѓумбир
● 2 лажици сок од лимон
● 2 лажици мед
● прстофат мелена лута пиперка
● прстофат анис

Начин на подготовка:

Зовријте ја водата и пуштете ја да врие околу 5 минути, а потоа тргнете ја од оган и оставете ја малку да се разлади. Додадете ги сите останати состојки, затворете го садот и оставете целосно да се излади.

Важно е состојките да не се додаваат додека е водата сè уште врела како тие не би ги изгубиле своите лековити својства.

Најдобро е чајот да се пие полека во текот на денот или да се пие по една чаша од напитокот половина час пред оброците.

Дозата од два литра е доволна за еднодневна терапија за три личности

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top