Home / Болести и лечење / Тестови на крвта кои може да ви го спасат животот

Тестови на крвта кои може да ви го спасат животот

Тест кој ќе ви помогне да избегнете срцев удар

ЦРП анализата детектира присуство на C-реактивен протеин, кои се индикатори за воспаление во телото.

krv analiza testХроничните воспаленија може да предизвикаат голема штета на здравото ткиво и да доведат до формирање на згрутчување на крвта и зголемување на плакета на ѕидовите на крвните садови. Луѓето со високо нивоа на C-реактивен протеин имаат двапати поголеми шанси да доживеат срцев удар, за разлика од оние кај кои овие вредности се пониски.

Ако сте постари од 40 години и имаат малку покачен холестерол, зголемен обемот на половината, и семејната историја на болести на срцето, би требало да го направите овој тест.

Тест кој може да открие зошто сте хронично уморни

Тестот на нивото на витамин Б12 е фокусиран на неговата количина во крвта. Недостатокот на овој витамин се поврзува со анемијата, проблеми со нервите, проблеми со меморијата, хроничен замор и нарушувања на расположението.

Би требало да го направат веганите и вегетаријанците, кои заради елиминирање на производите од животинско потекло, обично страдаат од недостаток на витамин Б12. Исто така, луѓето со слаба желудечна киселина се изложени на поголем ризик.

Клучен тест на крвта за жени

ТСХ тестот може да открие проблеми со тироидната жлезда. Зголеменото ниво на овој хормон укажува на слаба работа на тироидната жлезда (хипотироидизам), додека пониското ниво укажува на прекумерна активност на жлездата (хипертироидизам).

Тироидната жлезда кај жените регулира многу процеси, вклучувајќи го и менструалниот циклус, растот на косата, регенерација на кожата и мускулите, нивото на енергија и расположението.

Тестот би требало да го направат мајки, или жени постари од 60 години, кои често страдаат од хипотироидизам.

Тестирање на витамин кој на многумина им недостасува

Тестирање на калцифедиол покажува колку витамин Д има во вашето тело.

Освен што овој витамин ја поттикнува апсорпцијата на калциумот во коските и ги оддржува мускулите силни, тој обезбедува и клучна поддршка за вашиот имунолошки систем и го намалува ризикот од рак и депресија.

Некои студии покажуваат дека речиси половина од населението страда од недостаток на овој витамин.

Тест кој може да го спаси вашиот црн дроб

Тестот за хепатитис C укажува на болест на црниот дроб предизвикана од вирусна инфекција. Многу луѓе не знаат дека се инфицирани, а доколку инфекцијата не се лекува навреме, може да доведе до откажување на црниот дроб, цироза и рак.

Denesen.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top