Home / природен лек / Сусам и мед: Комбинација која лекува повеќе од 10 болести

Сусам и мед: Комбинација која лекува повеќе од 10 болести

Оваа природна смеса е извор на витамини Е, А и Б, минерали и омега 3 и 6 масни киселини.

susam masloСе препорачува да се консумира наутро, на гладен стомак од следниве неколку причини:

– го зајакнува имунитетот

-ја намалува желбата за слатко

– ги ублажува стомачните болки

– помага при гастритис, колитис и чир

– ги зајакнува коските

– ги стимулира менталните активности

– ја зголемува физичката издржливост

– го подобрува квалитетот на косата и кожата


Како се подготвува оваа мешавина?

Прилично едноставно, треба само да измешате 1 лажица мед со 1 лажица сусам. Мешајте додека не добиете смеса слична на алва.

Ова е количина за еден ден. Ако однапред подготвувате за повеќе денови, задолжително чувајте ја мешавината во стаклена тегла со капак.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top