Home / бабини рецепти / Сируп за искашлување од рузмарин

Сируп за искашлување од рузмарин

Состојки

  • 3гранки рузмарин
  • 3 лимони
  • 250гр шеќер
  • 1л вода

ruzmarin sirupПодготовка

Лимонот се мие и се потопува во вода во која има 1 лажица сол и 1лажица сода бикарбона.

Така одстојува 24 часа, а потоа убаво се мие.
Во 1 литар вода се ставаат лимоните исечени на парчиња и рузмаринот и сето тоа се става на варење.

Врие додека течноста не испари на пола, а потоа се цеди убаво низ газа. Од како ќе се исцеди на течноста се додава шеќерот и се става само да зоврие колку да се стопи шеќерот, па се трга настрана да се олади и се собира во стаклени теглички.

Овој сируп помага при искашлување и го подига имунитетот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top