Home / природен лек / Што се лекува Куркума зачинот – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Што се лекува Куркума зачинот – псоријаза, рак на дојка, тумори, рани, спречува метастази

Куркумата (Тумерик) е најпознатиот зачин, кој има многу поволни ефекти врз здравјето. Овој зачин потекнува од Азија и лекува дури 600 болести. Главна состојка е куркуминот поради кој и зачинот има силножолта боја. Содржи витамини Б6, Б3, фолна киселина и минерали.

kurkumaДокажано е дека куркумата се препорачува како терапија против дијабетесот. Но неодамна во овој зачин е пронајдена една до сега неоткриена молекула наречена CNB-001, која има неверојатна моќ врз мозокот, но и во закрепнување на раните на човеково тело. Дејствувањето на овој молекул не е превентивно, туку лековито.

Поседува антисептички и антибактериски својства, корисна е за дезинфекција на рани и изгореници. Одлична во превенција од рак на простата, кај постоечкиот го спречува понатамошниот развој.

Го спречува растот на ракот на дојката. Куркумата е природна превенција од меланом, кај постоечкиот ги убива клетките на ракот и го спречува неговиот понатамошен развој. Го намалува ризикот од детска леукемија.

Го чисти црниот дроб на природен начин. Може да го забави или спречи развојот на Алцхајмерова болест (ги уништува наталожените амилоидози во мозокот).Спречува раст на метастази кај многу видови рак. Природен лек против болки. Го регулира метаболизмот и потпомага во слабеењето.

Во Кина одамна се користи како лек против депресија. Лек против артритис и ревматизам. Штити од рак на штитната жлезда. Го забрзува зараснувањето на раните и брзо ја обновува повредената кожа. Помага во лекувањето на псоријаза и други воспалителни болести на кожата.

One comment

  1. Ima mnogu pati procitano na vashiot sajt za mnogu lekoviti bilki. Kako vash redoven chitac, bi sakal da prasham i da dadam eden predlog, ako ste vo moznost da napishete i neshto poveke za nacinot na doziranje, preporacanata dnevna doza, i predhodni iskustva kaj lugeto shto gi koristele ovie zacini. Odnapred vi blagodaram i ve pozdravuvam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top