Home / природен лек / Револуционерно: Оваа билка убива 98 проценти од ракот за само 16 часа (Видео)

Револуционерно: Оваа билка убива 98 проценти од ракот за само 16 часа (Видео)

Со оглед на тоа што е една од најсмртоносните болести, научниците постојано се трудат да изнајдат препарати кои што конечно ќе и стават крај на оваа болест, а еден од нив е и оваа билка која за само 16 часа може да убие дури 98% од клетките на ракот.

bilka--630x536Имено, според истражувањата кои што биле објавени во “Life Science”, артемисининот, дериват од билката “Sweet wormwood” или “Artemisia Annua”, што во буквален превод од англиски би значело “сладок пелин”, бил користен и во кинеската медицина и истиот може да убие 98% од клетките на ракот на градите за помалку од 16 часа.

Доколку се користи само билката, истата предизвикува 28 процентно намалување на клетките на ракот на градите, но во комбинација со железо, “Artemisia Annua” успешно го “брише” ракот речиси во целост, додека пак кај здравите клетки на градите не биле забележани влијанија на оваа билка при спроведениот експеримент.

Артемисининот во минатото бил користен како моќно антималариско средство, но сега е докажано дека овој лек е ефикасен и против ракот. Кога при спроведување на студијата било додадено и железото, кое што често се таложи во ткивото на градите, особено во клетките заразени со рак, артемисининот селективно ги напаѓал “лошите” клетки, додека “добрите” клетки ги оставал недопрени.

J“Гледајќи сумирано, нашите резултати докажуваат дека артемисининовото спречување на “E2F1″ транскриптивниот фактор посредува во уништувањето на клеточниот круг на клетките на ракот на градите и претставува критичен транскрипциски пат преку кој артемисининот го контролира растот на репродуктивните клетки на ракот”, било наведено во заклучокот на истражувањата спроведени во лабораториите за рак на Универзитетот во Калифорнија.

Железото се таложи во канцерогените клетки со посебни рецептори кои што помагаат при делењето на клетките. Нормалните клетки веројатно исто така ги имаат овие рецептори, но канцерогените клетки истите ги имаат во поголеми количини и според тоа може да бидат целна комбинација на железото и артемисининот.

Досега биле спроведени бројни експерименти кои докажуваат дека артемисининот може ефикасно да ја отстрани болеста во присуство на железото, а овој екстракт во Кина бил користен илјадници години, како лек против маларијата.

Паразитот на маларијата не може да живее во присутност на артемисининот затоа што изобилува со железо, а био-инженерите Хенри Лаи и Нарендра Синг од Универзитетот во Вашингтон биле научниците кои што први го откриле ова.

kineskabiljkaВо рамките на нивното истражување било докажано дека канцерогените клетки доживуваат апоптоза или сопствено уништување, а досега овој екстракт било тешко да се набави по поповолни цени, но со зголемениот интерес за оваа билка, и цената би можела да стане поприфатлива.

Францускиот производител на лекови “Sanofi” соопштил дека очекува производство од 50 до 60 тони артемисинин секоја година, надевајќи се дека тоа ќе ја задоволи побарувачката на светскиот пазар.

Целото истражување можете да го прочитате на следниот ЛИНК 

3 comments

  1. Pozdrav od Kuzmanovski Zoran. Srekna vi nova godina i Isus se rodi. Bi ve zamolil za edna informacija. Za bilkata Artemisia annua poznata kako sladok pelin ili na angliski sweet woormwood, znam ili prepostapsatvki se barem deka viree kaj nas. Me interesira kade na koi lokacii i kade moze da se nabavi. Pozdrav Zoran. Ve molam za pomos znaete i samite lekot e besplaten dokolku e vozmozno da se spasi barem eden covecki zivot.

  2. jas ja imam videno vo okolijata na skopje mislam deka e istata,majkami ja berese ja tolcese i ja stavase na grloto(nadvoresno) ne sum100% siguren ama mislam deka e taa trevka sprema stebloto i listot taa ke e,a i imeto e taka nesto slicno javi se stom e za lek ke te odnesam na lice mesto…pozdrav od zoran/skopje

  3. Kade da go najdeme dali se prodavava vo mk i kade ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top